Jak rozważnie korzystać z antybiotykoterapii?

Antybiotyki to jedno z największych osiągnięć medyny. Dzięki nim ocalono już niezliczoną liczbę ludzkich istnień. Ponadto antybiotyki pomagają ludziom znacznie szybciej wrócić do zdrowia i np. do pracy. Choć niosą one ogromne korzyści, to ich przyjmowanie obarczone jest jednak pewnym ryzykiem. Dlatego też ważne jest odpowiedzialne przechodzenie antybiotykoterapii.

Na co zwrócić uwagę przy przyjmowaniu antybiotyków?

Naturalnie o tym, czy antybiotyk jest konieczny, zawsze decyduje lekarz. Każdy pacjent powinien zaś w pełni przestrzegać jego zaleceń. Na ogół jednak pamiętać należy o tym, by:

  • Antybiotyk brać w dokładnie określonych przez lekarza porach, nawet jeśli wiąże się to z koniecznością wstania w środku nocy.
  • Brać antybiotyk tak długo, jak to zostało zalecone przez lekarza. Częstym błędem jest zaprzestanie przyjmowania antybiotyków po tym, jak objawy choroby się zmniejszyły.
  • Pamiętać o probiotykach wzmacniających naturalną florę bakteryjną, która ulega osłabieniu na skutek antybiotyków.
  • Zwróć uwagę na sposób przyjmowania antybiotyku. Zdarzyć się może, że np. rozgryziona tabletka z antybiotykiem nie będzie tak skuteczna, jak ta połknięta.
  • Nie spożywać alkoholu, który może wchodzić w niebezpieczne interakcje z antybiotykiem.

Jeśli zaś w trakcie antybiotykoterapii pojawią się niepokojące skutki uboczne, to koniecznie trzeba pilnie skontaktować się z lekarzem.

Dlaczego antybiotykoterapia to ostateczność?

W przypadku poważnej choroby antybiotykoterapia to często konieczność. Niemniej zawsze lepiej jest stawiać na działania profilaktyczne i unikanie chorób, zamiast nadmiernego przyjmowania antybiotyków.

Antybiotyki to bowiem substancje, które wywierają istotny (i częściowo negatywny) wpływ na organizm człowieka. Ponadto ich przyjmowania może wiązać się z dokuczliwymi skutkami ubocznymi. Co jednak najważniejsze z czasem siła działania antybiotyku w danym organizmie może ulec osłabieniu. Na całym świecie rosnącym problemem są także bakterie, które są coraz bardziej odporne na działanie wszystkich stosowanych antybiotyków.