Czy i kiedy warto skorzystać z implantów zębowych?

Pełny i piękny uśmiech to coś, czym każdy chciałby się pochwalić. Niestety zęby często sprawiają kłopoty, a czasem niektóre z nich się traci. Wtedy to konieczne okazać się może zainwestowanie w implanty zębowe i to nawet wtedy, gdy straciło się ząb w niewidocznym miejscu.

Czym tak naprawdę są implanty zębowe?

Na ogół implanty zębowe są wytarzane z tytanu, czyli niezwykle mocnej substancji. Pełnią one funkcję zamiennika korzenia zębowego, które dentysta usadawia pod linią dziąsła. Wtedy to możliwe jest zamocowanie sztucznego zęba, który jest praktycznie nie do rozróżnienia z naturalnym zębem.

Usadowienie implantu i sztucznego zęba to skomplikowany proces, który wymaga przynajmniej kilku wizyt w gabinecie dentystycznym. Później konieczne są jeszcze okresowe wizyty kontrolne, by mieć pewność, że implant pozostaje w dobrym stanie. Na szczęście prawidłowo usadowiony implant może sprawować się bez zarzutu nawet przez dziesiątki lat.

Czy implanty zębowe są warte swojej ceny?

Warto wiedzieć, że problem braku pełnego uzębienia rzutuje nie tylko na estetykę, ale także i na ogólny stan zdrowia. Na ogół Polacy decydują się uzupełniać ubytki wyłącznie wtedy, gdy dotyczą one widocznego miejsca. Jeżeli zaś straciło się ząb umiejscowiony w głębi jamy ustanej, to zwykle ludzie nie decydują się na uzupełnienie ubytków.

Z jednej strony jest to dość zrozumiałe, ponieważ wypełnianie ubytków zębowych przez implanty jest kosztowne i nierefundowane przez budżet państwa. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że brak tylko jednego zęba wpływa na pozostałe. Pozostałe zęby będą się bowiem naturalnie przesuwać w kierunku ubytku, co może mieć negatywny wpływ na ich stabilność. Lekarze często też twierdzą, że braki w uzębieniu mogą zwiększać ryzyko infekcji bakteryjnych w obrębie jamy ustnej. Co więcej, mogą one doprowadzać do chorób związanych z układem sercowo-krwionośnym. Ponadto brak choć jednego z zębów, może wpłynąć na dykcję i mowę.

Czy implanty zębowe to zawsze dobry pomysł?

Gdyby nie patrzeć na kwestie finansowe, to implant zębowy jest niemal zawsze dobrym pomysłem po utracie zęba. Jednocześnie jednak usadowienie implantu zębowego nie zawsze jest możliwe, ze względu na stan zdrowia dziąsła.

Czasem zdarza się, że dziąsło nie jest w stanie utrzymać implantu. Naturalnie ocenę sytuacji przeprowadzić może jedynie stomatolog. Jeśli dziąsło i kość szczękowa nie są zdrowe, to konieczne okazać może się np. przeprowadzenie przeszczepu kostnego. W skrajnych przypadkach może okazać się, że usadowienie implantu będzie niemożliwe.