Na ogół twierdzi się, że szeroko pojęte gry komputerowe są destrukcyjne dla zdrowia. Ba, uzależnienie od gier video to narastający problem na całym świecie. Część badaczy uważa jednak, że gry video mogą oddziaływać pozytywnie na zdrowie, o ile nie gra się w nie przesadnie długo.
Czy gry komputerowe mogą działać korzystnie na umysł?
Gry komputerowe to swoista odskocznia od realnego świata. Jeśli gra się w nie okazjonalnie, to może się to okazać korzystne dla zdrowia psychicznego. Podczas grania można zapomnieć o problemach i całej otaczającej rzeczywistości oraz czerpać satysfakcję i radość.
Niektórzy naukowcy zauważają także, że część gier pozwala rozwinąć istotne kompetencje, takie jak umiejętność nadawania priorytetów, czy podejmowania właściwych decyzji. Pomagać w tym mają zwłaszcza gry strategiczne i logiczne. Współczesne gry i symulacje stają się zaś tak zaawansowane, że mogą rozwijać nawet inteligencję emocjonalną.
Czy gry video mogą pozytywni
e wpływać na zdrowie fizyczne?
Okazuje się, że gry video mogą mieć pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie psychiczne, ale także te fizyczne. Wszystko za sprawą gier sterowanych ruchem. Przykładem jest tu chociażby Kinect Xbox, którym gracz steruje za pomocą ruchu np. rąk. To umożliwia zagranie np. wirtualnej partii tenisa, by przy okazji spalić sporo kalorii. Jak zawsze trzeba jednak uważać, bo nawet przy wirtualnej aktywności fizycznej można nabawić się kontuzji.
Potencjał szeroko pojętych gier sterowanych ruchem wciąż jest ogromny. Przyszłość zapewne należeć będzie do gier odbywających się w ramach Virtual Reality. W ich przypadku wystarczy założyć specjalne gogle, by przenieść się do praktycznie dowolnego miejsca. Gogle Virtual Reality mogą sprawić, że sesję zajęć aerobowych, a nawet bokserski sparing będzie można wykonać bez wychodzenia z domu. Choć obecnie wciąż brzmi to nieco jako sci-fi, to być może już za kilka lat maniacy zdrowego stylu życia, trenować będą nie na siłowni, a właśnie przez specjalne gogle.