Czy bieganie naprawdę jest zdrowe?

Jeszcze 15 lat temu mało który Polak biegał. Dziś jest to hobby popularne w całym kraju, które wszyscy wiążą ze zdrowym stylem życia. Czy jednak zawsze bieganie jest w pełni bezpiecznym i zdrowym zajęciem?

Jakie są korzyści zdrowotne z biegania?

Liczba korzyści dla zdrowia, jakie powoduje regularne bieganie, jest ogromna. Taka aktywność wzmacnia serce oraz układ oddechowy i krwionośny. To zaś minimalizuje ryzyko poważnych chorób, w tym nawet zawału. Badacze wskazują również na to, że regularne bieganie bardzo pozytywnie działa na układ odpornościowy. Dzięki temu biegacze są mniej podatni na infekcje wszelkiego typu.

Ponadto bieganie doskonale wpływa na samopoczucie i zdrowie psychiczne. W organizmach biegaczy w czasie i po treningu uwalniana jest bowiem wielka dawka endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za doświadczenia uczucia szczęścia. Humor poprawić się może także ze względu na poprawę wyglądu ciała. Bieganie to świetny sposób na utrzymanie smukłej i atrakcyjnej sylwetki.

Czy bieganie może być szkodliwe?

Zalety biegania są niepodważalne i większości ludziom można polecić regularne uprawianie joggingu. Przed rozpoczęciem treningów, warto jednak udać się po poradę do lekarza. Istnieje bowiem całkiem sporo przeciwwskazań do uprawiania tego sportu.

Należy bowiem pamiętać, że intensywne treningi biegacza mogą być wykańczające dla całego organizmu. Dotyczy to zwłaszcza prawdziwych maniaków biegania, którzy np. uczestniczą w maratonach i stale próbują pobić swoje życiowe rekordy. Szczególnie silnym przeciążeniom podczas biegu ulegać mogą zaś kolana. Stąd też nie zaleca się biegania osobom, które zmagają się z otyłością. W ich przypadku kolana podczas biegu mogą być bowiem zbyt mocno obciążone.